NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Co przyniesie nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym?

Regulacje dotyczące treści ustawy były konsultowane wyjątkowo długo, mimo że przepisy wymagają gruntownych zmian już od kilkunastu lat. Decyzje podejmowano ostrożnie, gdyż niewłaściwe ustalenia w aktach planowania przestrzennego mogłyby przyczynić się do nieodwracalnych, szkodliwych i przede wszystkim kosztownych zmian, których samorządowe budżety nie byłyby w stanie pokryć.

Zmiany, na których skorzystają obie strony

Zintegrowany plan inwestycyjny budzi szczególne nadzieje wśród inwestorów. W świetle nowych przepisów miałby on być szczególnym rodzajem planu miejscowego, uchwalanym na wniosek inwestora przez radę gminy; oczywiście po przeprowadzeniu niezbędnych negocjacji i zawarciu umowy urbanistycznej. Z punktu widzenia samorządów istotną rolę odgrywa z kolei uchylenie przepisów dotyczących studium, a także akt prawa miejscowego o zamkniętym katalogu ustaleń zwany planem ogólnym.

Im prościej tym lepiej!

Kluczową zmianą dla obu stron będzie uproszczenie całej procedury, związanej z zagospodarowaniem przestrzennym - proponowane zmiany mają przyspieszyć i ujednolicić skomplikowany system będzie nie tylko bardziej spójny, ale też bardziej elastyczny. Zdecydowana większość przepisów ustawy wejdzie w życie 30 dni od jej ogłoszenia czyli na przełomie 2022 i 2023 roku. 

Po więcej informacji zapraszamy Państwa na blog kancelarii KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: